Typy ako pracovať s financiami počas krízy koronavírusu

Situácia v ktorej sme sa ocitli nie je priaznivá pre nikoho z nás. Veľa ľudí bolo nútených opustiť svoje zamestnania, výdavky sa zvýšili ale príjmy klesajú. Napríklad mladí ľudia sa zadlžujú čoraz viac a my sa im v konečnom dôsledku ani nemôžeme čudovať. Byť v začiatkoch svojej finančnej gramotnosti práve v období celosvetovej pandémie nie je nič jednoduché.

Preto som sa rozhodol, že zastavím pár užitočných bodov, ktoré môžu aspoň minimálne pomôcť s lepším finančným hospodárením :

  1. Odkladajte si čo môžete – Ideálne je nastaviť si trvalý príkaz na čiastku ktorú ste v jednom mesiaci schopní ušetriť. Tieto peniaze si môžete posielať na iný ako bežný účet, napríklad sporiaci. Tým si vytvoríte rezervu, o ktorú sa budete môcť oprieť v časoch kedy budete mať finančné ťažkosti spôsobené nečakanými udalosťami ako strata práce, vyššie výdavky, opravy a pod.
  2. Minimalizujte výdavky pre banku – V súčasnosti banky stále viac špekulujú s poplatkami. Avšak jedna rada znie : Oplatí sa byť šikovný a zisťovať si nové informácie. Banky okrem poplatkov často majú vytvorené aj rôzne chodníčky s podmienkami, ktorých splnenie Vám môže priniesť napríklad bezpoplatkové vedenie účtu. Je pre Vás nevýhodné platiť poplatok za vedenie účtu keď banka disponuje možnosťou bezplatného vedenia v prípade splnenia ich podmienok. Rovnako tak je možné pracovať aj s úrokovými sadzbami na hypotékach, ktoré sú rok čo rok výhodnejšie. Momentálne máme situáciu v ktorej sa mnohým  ľuďom oplatí refinancovať si staré hypotekárne úvery s účelom znížiť úrokovú sadzu a tým aj výslednú mesačnú splátku. Neváhajte sa vo Vašej banke informovať o vašich možnostiach alebo vyhľadajte Vášho finančného poradcu, ktorí Vám so všetkým pomôže.
  3. Sledujte svoje výdavky – Na úvod si začnite zapisovať aspoň pravidelné a najväčšie výdavky. Postupne prejdite aj k tým menším, každodenným. Budete tak presne vedieť, koľko a na čo míňate a tým pádom aj kde máte možnosť ušetriť. Ak si navyše začnete zapisovať aj svoje príjmy, každý mesiac budete presne vedieť, koľko vám zostalo a teda koľko si dokážete sporiť. Budete mať prehľad o Vašej finančnej situácii a vďaka tomu budete mať viac možností.
  4. Zvážte prestup ku konkurencii – V tomto období je ideálne spraviť si prieskum trhu pri mesačných výdavkoch Vašej domácnosti ako televízia, internet, mobilný operátor, elektrina, a pod. Všetky služby na Slovensku ponúka viacero spoločností, a keďže medzi sebou vedú konkurenčný boj, snažia sa výhodnými ponukami prebiť ponuky ostatných. Pre Vás to vytvára skvelú výhodu, pretože si môžete porovnať kto ponúka aké služby za akú cenu. Preto si spravte porovnanie toho, za koľko ponúkajú konkurenti služby, ktoré momentálne využívate. Je veľká pravdepodobnosť že nájdete výhodnejšiu ponuku a tým ušetríte.
  5. Pozor na emočné nakupovanie – Pravdepodobne každý, kto v minulosti nakúpil online, dostáva dodnes ponuky emailom. Odporúčam Vám odhlásiť sa z mailingových „newsletterových“ listov spoločností, od ktorých dostávate takýto druh reklamy. Ide o takzvané emočné nakupovanie, čo v praxi znamená že často nakúpite veci, ktoré možno ani nepotrebujete len preto, že Vám prišla ponuka do mailu a vy ste ju otvorili. Ak zastavíte tento druh reklamy, bude jednoduchšie nakupovať iba veci, ktoré naozaj potrebujete.

Aj keď nejde o svetobornú finančnú stratégiu, aj tieto body Vám pomôžu stabilizovať a postupne zlepšiť stav Vašej peňaženky i bankového účtu.

 

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*